Vybíráte pneu na motorku? Poradíme vám pár tipů pro správnou volbu

  • 29/11/2016

Vybíráte pneu na motorku? Poradíme vám pár tipů pro správnou volbu

Na motorky klademe obvykle velké nároky a to stejné by mělo platit i pro zvolené pneumatiky. Při jejich výběru buďte proto velmi pečliví. Kvalitní plášť je totiž tím jediným, co zajistí dokonalý kontakt vašeho motocyklu s povrchem vozovky. V případě, že ho vyberete správně, odmění vás příjemnější a bezpečnější jízdou. Pojďme se společně podívat na to, jak si pro svůj styl jízdy vybrat ty správné gumy.

Na co se při výběru zaměřit?

Při jízdě na motorce je důležité nejen pohodlí, ale hlavně vaše bezpečí. Velký důraz je proto kladen na přilnavost moto pneu. Starý, ojetý, ztvrdlý či špatně přilnavý dezén vám totiž může způsobit spíše potíže než radost z jízdy. I proto se v první řadě zaměřte na homologované obutí, které je určeno pro váš stroj, a dbejte doporučení výrobce. Dodržení přesných parametrů je důležité pro efektivní a bezpečnou jízdu.

U motocyklových pneumatik se setkáte nejčastěji s metrickým značením, hmotnostním a rychlostním indexem.

moto pneu moto pneu moto pneu

Jak to vypadá v praxi?

Podívejme se na příklad: 120/70 R 17 58 W.

120 – šířka pneumatiky v milimetrech

70 – poměr výšky pneu k šířce v procentech (70 % ze 120, v tomto případě je výsledné číslo 84 mm)

R – typ konstrukce („R“ radiální, „D“ diagonální)

17 – průměr disku – vnitřní průměr pneu v palcích

58 – hmotnostní index, který určuje maximální povolené zatížení pneumatiky, které by nemělo být překročeno

W – rychlostní index udává maximální rychlost, pro kterou jsou gumy konstruovány (v tomto případě W = 270 km/h)

Pro své bezpečí respektujte stanovené parametry. Ani sebelepší pneumatika vám nepomůže, pokud nebude mít správné rozměry.

Radiální versus diagonální

V uvedeném příkladu jste si všimli, že jedna z charakteristik se týká typu konstrukce. Dnes se v obchodech v drtivé většině setkáte s radiálními pneumatikami, které mají díky odlišné konstrukci lepší přilnavost, ale udává se u nich menší kilometrový výkon. Diagonální pneu naopak vydrží déle, ale neposkytují dostatečný grip.

moto pneu

Vyberte si pro svůj styl jízdy správný typ pneu

Prošli jste všechny předchozí body a zjistili si potřebné údaje? Zbývá jediné – rozhodnout se, jaké gumy pro svoji motorku potřebujete. Je jasné, že pro různé typy motorky se bude výběr lišit. Někdo jezdí na silniční motorce, někdo hledá pneumatiky pro veteránské vozy a jiní rádi vyrazí na nezpevněné cesty, takže zvolí pneumatiky enduro nebo cross.

Máte silniční stroj a najezdíte mnoho kilometrů po dálnicích? V tom případě chcete cestovní gumy. Takové jsou vhodné, pokud od nich očekáváte cestovní komfort a vysoký kilometrový nájezd. Jestli se chystáte s motorkou hlavně do terénu, sáhnete po crossových pneu. Mají výrazný vzorek a zjistěte si u nich míru odolnosti proti poškození v terénu. Nebezpečí může číhat na nezpevněné cestě stejně jako na speciálně připravené motokrosové trati. Milovníci rychlosti zvolí sportovní moto pneu a pro profesionály existuje speciální závodní dezén.

Tři zásady pro úspěšný výběr:

  1. Řiďte se typem své jízdy, resp. určením své motorky.
  2. Respektujte stanovené parametry.
  3. Dbejte doporučení výrobce.

U tohoto článku nemůžete přidávat komentáře.